meble

Wyposażenie do małej kuchni

Mała kuchnia w domu i w restauracji może być wyzwaniem aranżacyjnym, jednak może być także funkcjonalna. Wymaga jednak odpowiednich urządzeń kuchennych, które w ograniczonej przestrzeni ułatwiają przygotowywanie potraw.

Zmywarka i lodówka to główne urządzenia, które są niezbędne w każdej kuchni. Potrzeba wymusiła konieczność produkowania urządzeń w odpowiednich rozmiarach i z koniecznymi funkcjami, dzięki którym jest możliwe umiejscowienie ich w małej przestrzeni.

LODÓWKA

Do małej kuchni można wybrać kuchenkę wolnostojącą lub do zabudowy. Do zabudowy jest popularnym wyposażeniem gastronomicznym małych kuchennych przestrzeni. Jest domeną minimalistycznego i nowoczesnego stylu. Lodówka zabudowana drewnianym i laminowanym frontem meblowym doskonale pasuje do wystroju wnętrza. Dzięki temu w aranżacji panuje harmonia. Może być ukryta za szafką lub we wnęce meblowej.

Wnęka pod zabudowę musi być dopasowana do rozmiaru sprzętu i musi być w niej swobodny przepływ powietrza. Lodówka musi być także ustawiona w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Zaletą lodówki wolnostojącej jest niska cena i większa swoboda w ustawieniu sprzętu, jednak musimy także pamiętać o łatwym dostępie do gniazdka elektrycznego. Nie możemy jej także ustawić blisko źródła ciepła, np. piekarnika albo grzejnika. Lodówka wolnostojąca sprawdzi się w wąskiej i wysokiej kuchni. Ostateczna decyzja o zakupie wolnostojącej i do zabudowy jest uzależniona od naszych potrzeb i planów aranżacji wnętrza.

ZMYWARKA

W przypadku małej kuchni polecana jest zmywarka do zabudowy, bo pozwala na zwiększenie powierzchnia blatu roboczego, co w przypadku małej przestrzeni jest niezwykle ważne. Taka zmywarka może być przykryta wspólnym blatem i obudowana frontem meblowym z przodu, a więc tam, gdzie jest klapa urządzenia. Dzięki temu zmywarka doskonale wkomponuje się w cały wystrój niewielkiej i funkcjonalnej kuchni. Zmywarka przyda się zwłaszcza, gdy mamy jedynie zlew jednokomorowy z powodu ograniczonego miejsca. Jest niezastąpiona, gdy dużo gotujemy, a nie mamy przestronnej kuchni. W takim przypadku każde rozwiązanie powinno być dobrze przemyślane.

Ważny jest też wybór panelu sterującego, który może być montowany na froncie meblowym albo ukryty w górnej krawędzi drzwiczek. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zmywarka jest całkowicie niewidoczna i niedostępna dla dzieci.

Ciekawą propozycją jest mała zmywarka wolnostojąca, przypominająca rozmiarem kuchenkę mikrofalową. Możemy ją postawić na blacie albo w szafce. Jest to zmywarka kompaktowa, która może pojawić się w kuchni singla lub w wyjątkowo małej kuchni w kawalerce. Możemy ją także wykorzystać, jeśli mało korzystamy z kuchni.

foto: http://www.dobrzemieszkaj.pl

Leave a Reply