Naswietlacz do jaj

Naświetlacze do jaj w gastronomii

Jajka są produktem powszechnie stosowanym w restauracjach, barach i firmach cateringowych.  Wymagają one szczególnej uwagi na etapach ich pozyskiwania, przechowywania i użytkowania. Zarówno skorupka, jak i sama zawartość jajka mogą być skażone pałeczkami Salmonelli, które stanowią poważne zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i mogą powodować przede wszystkim ostre zatrucia pokarmowe. Jeśli zajmujesz się prowadzeniem dowolnego podmiotu żywienia zbiorowego, może warto rozważyć zakup naświetlacza do jaj.

Naświetlacze do jaj dezynfekują i odkażają

Wspomniane urządzenia służą do niszczenia bakterii, dezynfekcji i odkażania jaj. Skutecznie usuwają nawet do 100% bakterii Salmonelli. Jest to możliwe dzięki specjalnym lampom emitującym promieniowanie ultrafioletowe UV. Naświetlacze do jaj zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która zapewnia utrzymanie najwyższych standardów higieny i trwałości. Naświetlacze do jaj są wydajne, łatwe w obsłudze, a czas naświetlania wynosi zwykle 60 s.

Urządzenia te składają się z komory naświetleń, przynajmniej jednej szuflady oraz komory wyposażonej w osprzęt elektryczny. W komorze naświetleń zainstalowane są lampy, a komora z osprzętem elektronicznym odpowiada za odmierzanie czasu naświetlania i uruchamianie zapłonu lamp naświetlających.

Jakich jajek można używać w gastronomii?

W branży gastronomicznej można stosować różne sposoby na pozyskiwanie bezpiecznych jajek:

  • Kupować jajka nienaświetlone, które należy poddać sterylizacji w naświetlaczach na terenie danego punktu gastronomicznego.
  • Nabywać jajka naświetlone, czyli takie, które przeszły już przez komory odkażające w naświetlaczach do jajek. Wówczas należy zadbać o pisemną informację na ten temat i obowiązkowo przechowywać ją w dokumentacji.
  • Pozyskiwać jajka pasteryzowane, płynne, stosowane najczęściej do produkcji masowej, czyli wypieków.
  • Stosować jajka w proszku.

Jak postępować z jajkami w gastronomii?

Jajka zawsze należy poddawać dezynfekcji termicznej, czyli sparzeniu oraz naświetleniu w naświetlaczu do jaj. Trzeba mieć świadomość tego, że w przeciwieństwie do profesjonalnych naświetlaczy, sparzenie jajka zabija bakterie Salmonelli jedynie na jego powierzchni.

 

Leave a Reply