Dobrze wyposazona kuchnia kluczem do sukcesu w biznesie

Dobrze wyposażona kuchnia kluczem do sukcesu w biznesie

Dobre wyposażenie kuchni w restauracji to jeden z tych czynników, który w znacznym stopniu wpływa na powodzenie biznesu. W tym przypadku podstawą są dobrej jakości sprzęty oraz łatwe w utrzymaniu czystości meble. W odpowiednio zagospodarowanej kuchni pracownikom będzie łatwiej przygotować posiłki nawet w dużych ilościach. Jak zatem wybrać odpowiednie meble i urządzenia gastronomiczne?

Najważniejsze – jakość i wytrzymałość

Urządzenia oraz meble gastronomiczne są niewątpliwie mocno eksploatowane, co wiąże się między innymi z dużym ryzykiem ich uszkodzenia. Coraz więcej firm decyduje się na zakup mebli ze stali nierdzewnej, gdyż są one bardzo wytrzymałe i mogą służyć przez długie lata intensywnego użytkowania. Ich czyszczenie jest o wiele prostsze niż utrzymywanie w czystości ich drewnianych odpowiedników. Dodatkowo stal nierdzewna nie uwalnia szkodliwych dla zdrowia substancji, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia ani dla pracowników, ani dla klientów. Ważnym aspektem tego rodzaju umeblowania jest również jego estetyczny wygląd oraz uniwersalna stylistyka – meble ze stali nierdzewnej doskonale uzupełniają wszelkie maszyny gastronomiczne. 

Półki czy regały?

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez półek do przechowywania przypraw, półproduktów, garnków czy akcesoriów. Tego rodzaju meble gastronomiczne muszą być przede wszystkim łatwe w czyszczeniu, gdyż to właśnie na nich gromadzi się najwięcej kurzu, tłuszczu i resztek po produktach spożywczych. Świetnym rozwiązaniem są zatem zarówno półki, jak i regały wykonane ze stali nierdzewnej. Możemy je zamówić pod konkretny wymiar, dzięki czemu optymalnie wykorzystamy przestrzeń w kuchni i zaplanujemy powierzchnię pod inne urządzenia gastronomiczne. Montaż tego rodzaju mebli nie jest skomplikowany i czasochłonny, ale sama konstrukcja jest wyjątkowo stabilna i wytrzymała. 

Czy potrzebny jest stół?

W każdej kuchni gastronomicznej powinien znajdować się minimum jeden stół, pełniący funkcję dodatkowego miejsca do pracy. Może okazać się to kluczowe zwłaszcza w przypadku dużego obłożenia lokalu. Podobnie jak w przypadku pozostałych mebli gastronomicznych, także w tym przypadku dobrze jest wybrać stal nierdzewną.

Urządzając restaurację, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić właśnie kuchni. Odpowiednio rozmieszczone meble i maszyny gastronomiczne zapewnią jej odpowiednią funkcjonalność. W tym przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał wykonania, wymiary oraz wydajność sprzętu. W razie jakichkolwiek problemów z ich doborem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Leave a Reply